Kalendarz Liturgiczny - rok II, cykl A

XXII TYGODNIA ZWYKŁEGO
Stefana, Juliana
____________________________________________
Pamiętaj o modlitwie za zmarłych
1978 + ks. Bronisław Barański
2006 + ks. Krzysztof Florczyk

Patron dnia

św. Antonina, męczennica (+ IV)
Pochodziła z Nicei. Padła ofiarą prześladowań za czasów cesarza Dioklecjana. Została aresztowana z rozkazu prefekta Priscyliana w IV w., bita rózgami, a na koniec spalona żywcem.

św. Wilhelm, biskup (+1076)
Pochodził prawdopodobnie z Anglii. Był nadwornym kapelanem króla Kanuta Wielkiego (1016-1035). Wraz z nim odbył podróż do Danii. Zastał tam ogromne zacofanie i mocno ugruntowane pogaństwo. Postanowił więc tam osiąść, podejmując wysiłek misyjny. Dzięki rekomendacji Kanuta został biskupem w Roskilde. Kiedy następcą Kanuta, został Swen, znany z wystąpień przeciwko chrześcijanom, Wilhelm znalazł się w trudnej sytuacji. Zwłaszcza w tedy, gdy król doprowadził m.in. do zamordowania wielu ludzi, nie zapewniając im należnego procesu. Wyrok wykonano w jednym z kościołów. Wilhelm, narażając się wtedy królowi, oświadczył, że kto przelewa krew w miejscu świętym, nie może przystępować do sakramentów dopóki nie odbędzie publicznej pokuty. Król, otoczony przez uzbrojonych strażników, przyszedł do katedry biskupa Wilhelma. Nieuzbrojony biskup zagrodził mu wejście do kościoła. Gdy strażnicy króla wyciągnęli miecze, Wilhelm nadstawił głowę, gotowy poświęcić swe życie w obronie wiary. Ujrzawszy to, król poprosił o przebaczenie. Od tej pory Wilhelm został jego doradcą. Po śmierci Swena, jego ciało pierwotnie złożono w Ringsted, a później przeniesiono do katedry w Roskilde. Wilhelm wyszedł naprzeciw pochodowi żałobnemu i ujrzawszy trumnę z ciałem króla, sam osunął się na ziemię i zmarł. Ciała obu pochowano w katedrze w Roskilde.

Niedzielna Eucharystia

9.00 Rogoziniec 10.30 Lutol Suchy 12.00 Chociszewo

Pogoda w Chociszewie

Wejdź i zobacz