Kalendarz Liturgiczny - rok I, cykl B

XXII TYGODNIA ZWYKŁEGO
Róży, Roazlii
____________________________________________ 1860 uruchomiono stację kolejową w Wilnie
1890 ur. marszałek Michał Rola-Żymierski
1939 "Krwawy poniedziałek" w Częstochowie
1956 firma IBM skonstruowała I dysk twardy
1998 powstało przedsiębiorstwo Google Inc.

____________________________________________
Pamiętaj o modlitwie za zmarłych
1999 + ks. Jerzy Kostikow

Patron dnia

św. Maria Stella (1888-1943)
Urodziła się 14 grudnia 1888 roku w Ciasnówce. 14 września 1910 roku wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Śluby wieczyste złożyła 1 maja 1921 roku. Do Nowogródka (obecnie Białoruś) przybyła w 1936 roku, gdzie od 15 lat Nazaretanki nauczały dzieci i młodzież religii. Po zajęciu tych ziem przez Niemców nastąpiła masowa eksterminacja mieszkającej tam ludności żydowskiej oraz Polaków. 18 lipca 1943 r. Niemcy aresztowali ponad 120 osób. Nazaretanki ze wspólnoty Chrystusa Króla w Nowogródku podjęły wówczas decyzję o ofiarowaniu swego życia w zamian za przeznaczonych na rozstrzelanie Polaków. Zagrożony egzekucją był jedyny w okolicy ks. Aleksander Zienkiewicz. Wobec swojego kapelana gotowość poniesienia ofiary zadeklarowała w imieniu sióstr błogosławiona Maria Stella. Większość z aresztowanych wywieziono ostatecznie na roboty do Rzeszy.

31 lipca 1943 r. wieczorem siostry otrzymały wezwanie na komisariat. Tego samego dnia siostry zostały wywiezione za miasto. Nie mogąc znaleźć dla nich miejsca na egzekucję, okupanci zabrali siostry z powrotem na komisariat i zamknęli w piwnicy. Następnego dnia, w niedzielę, 1 sierpnia 1943 roku, rozstrzelali je w lesie niedaleko miasta. Najstarsza z sióstr bł. Maria Stella miała 55 lat, najmłodsza 27 lat. Zarówno ks. Zienkiewicz, jak i pozostali uwięzieni ocaleli. Podczas Wielkiego Jubileuszu 5 marca 2000 roku bohaterskie siostry zostały beatyfikowane w Rzymie przez Jana Pawła II. )

św. Rozalia, dziewica (1130-1165) )

Urodziła się na zamku Olivella na Sycylii, jako córka księcia Sinibalda, służącego królowi Normanów Rogerowi II. Przed jej urodzeniem matka otrzymała polecenie we śnie, aby nazwała ją Rozalia, będzie bowiem najpiękniejszym kwiatem rodu i wyspy. Miał to być również proroczy symbol jej życia pokutnego (kolce róży) i niewinności (biel lilii). Kiedy rodzice przynaglali ją do małżeństwa, uciekła z pałacu do groty na pobliską górę i tam zamieszkała jako pustelnica, prowadząc życie pełne pokuty i wyrzeczeń. Na ścianach wyryła napis: Ja, Rozalia, córka Sinibalda, postanowiłam żyć w tej grocie dla miłości mego Pana, Jezusa Chrystusa. Poddawała się licznym umartwieniom, żyjąc w ścisłej łączności z Bogiem. Nie przyzwyczajona do surowego życia zmarła młodo w 1165 roku.

Niedzielna Eucharystia

9.00 Rogoziniec 10.30 Lutol Suchy 12.00 Chociszewo