Niedzielna Eucharystia

9.00 Rogoziniec 12.00 Chociszewo 10.30 Lutol Suchy

Oglądalność witryny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj39
mod_vvisit_counterWczoraj102
mod_vvisit_counterW tym tygodniu401
mod_vvisit_counterW zeszłym tygodniu707
mod_vvisit_counterW tym miesiącu2245
mod_vvisit_counterW zeszłym miesiącu3281
mod_vvisit_counterRazem895645

We have: guests online
Twój IP: 3.237.94.109
 , 
Dzisiaj: Wrz 25, 2020

 

Kościół filialny

św. Józefa Oblubieńca NMP

w Rogozińcu

Kościół filialny

św. Apostołów Piotra i Pawła

w Lutolu Suchym

Kościół parafialny

św. Jana Chrzciciela

w Chociszewie
kosciol_rogoziniec

kosciol_lutolsuchy

kosciol_chociszewo
Msza św. niedzielna g. 9.00 Msza św. niedzielna g. 10.30 Msza św. niedzielna g. 12.00
odpust 19 marca odpust 29 czerwca odpust 24 czerwca

Kościół został zbudowany w 1832 w stylu neoromańskim jako zbór ewangelicki. Po wojnie został poświęcony 22.04.1946.

 

Kościół zbudowany jest w stylu neogotyckim jako zbór ewangelicki w 1889. Po wojnie poświęcony 4.08.1946
Kościół zbudowany w stylu Późnogotyckim w 1400 z kamienia i cegły. Jest to kościół jednonawowy z prostokątnym prezbiterium z barokowym wyposażeniem wnętrza. W 1929 dobudowano kryptęBarokowy ołtarzu główny posiada obraz przedstawiający Chrzest Pana Jezusa. W nastawie ołtarzowej znajdują się rzeźby św. Piotra i Pawła. Przy północnej ścianie prezbiterium znajduje się zakrystia. Nad całością dominuje wysoka późnogotycka wieża zwieńczona niezwykle wysmukłą, charakterystyczną iglicą z XVI wieku. Kościół poświęcony został 24.06.1928. Teren kościelny otacza kamienny mur, przy którym wznosi się późnoklasycystyczna kaplica grobowa z pierwszej połowy XIX wieku.
W wieży kościelnej znajduje się dzwon spiżowy z XV wieku, zawieszony na stalowym jarzmie osadzonym w drewnianym siedzisku dzwonnym. Poza półwałkami w dolnej i górnej części nie posiada żadnych innych zdobień. Średnica dzwonu 105 cm, wysokość bez korony 82 cm, pole inskrypcyjne o wysokości 3,5 cm. Inskrypcja podwójnie powtórzona, umieszczona w górnej części płaszcza na szyi, pomiędzy dwoma rzędami pojedynczych półwałków, brzmi: "rex glorie veni cum pace, o konig der ehren kom mit frieden" - "O królu chwały, przyjdź z pokojem". Dzwon obecnie uszkodzony, posiada mało widoczne pęknięcie wewnętrznej części kołnierza w miejscu uderzenia serca zgodnie z obecnym ustawieniem osi, co zmianę osi serca. Ponadto widoczne nieznaczne wyszczerbienia krawędzi.